21 August 2017

Sierpień 2017

Prace dzieci przedszkola

W Człuchowie działa już Przedszkole Specjalne. To pierwsza taka placówka w regionie. Opiekę w nim mogą znaleźć dzieci niepełnosprawne umysłowo. Chodzi przede wszystkim o schorzenia związane z autyzmem.

Pierwsi podopieczni placówki już są. Przedszkole działa w ramach Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego. Maluchy objęte są tam 5 godzinną opieką. "Powstanie przedszkola to wymóg dzisiejszych czasów. Chodzi o zaburzenia autystyczne, na przykład zespół Aspergera. Takim dzieciom należy zagwarantować specjalistyczną opiekę" - mówi Starosta Człuchowski, Aleksander Gappa.

Zdaniem ekspertów, dzieci niepełnosprawne umysłowo nie zawsze odnajdują się w klasycznych placówkach przedszkolnych, nawet tych z oddziałami integracyjnymi. W Przedszkolach Specjalnych natomiast,  objęte są one nieco inną opieką, a co ważne - w dużo mniejszych grupach. W zależności od schorzenia, może to być oddział liczący dwoje, czworo lub ośmioro dzieci.

Do placówki przyjmowane są dzieci nie tylko z Człuchowa, ale także z całego regionu. Pobyt dziecka w przedszkolu jest zwolniony z opłat. Warunkiem przyjęcia jest odpowiednie orzeczenie Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.