20 November 2017

Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 – 2013.

Informacje ogólne o projekcie:

Numer i nazwa Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego:

5. Środowisko i energetyka przyjazna środowisku

Numer i nazwa Działania w ramach Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego:

5.4 Rozwój energetyki opartej na źródłach odnawialnych

Nazwa Beneficjenta:

Stowarzyszenie Samorządów Ziemi Człuchowskiej

(stworzone przez trzech partnerów: Gminę Miejską Człuchów, Gminę Wiejską Człuchów i Powiat Człuchowski)

Tytuł Projektu:

Budowa instalacji solarnych na obiektach użyteczności publicznej Powiatu Człuchowskiego i Gm. Człuchów oraz budynkach mieszkańców m. i gm. Człuchów w ramach programu „Energia słoneczna dla każdego”

Streszczenie Projektu:

Projekt polega na montażu 97 instalacji solarnych (87 na obiektach indywidualnych i 10 instalacji w budynkach jednostek samorządu terytorialnego) do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w miejscowościach Człuchów, Barkowo, Biskupnica, Bukowo, Dębnica, Dąbki, Ględowo, Jaromierz, Jęczniki Wielkie, Jęczniki Małe, Kołdowo, Mąkowo, Mosiny, Nieżywięć, Piaskowo, Polnica, Przylesie, Rychnowy, Sieroczyn, Sokole, Skarszewo, Stołczno, Wierzchowo Dworzec oraz zainstalowaniu 64 lamp solarnych z silnikiem wiatrowym (hybrydowych) o mocy 50W. Instalacje solarne zostaną zainstalowane na 52 budynkach mieszkańców Człuchowa i 35 budynkach mieszkańców Gminy Człuchów.

Obiekty użyteczności publicznej, na których zostaną zamontowane instalacje solarne to: Zespół Szkół Technicznych w Człuchowie, Powiatowa Bursa Szkolna, Szkoła w Polnicy, Szkoła w Wierzchowie Dworzec, Szkoła w Rychnowach zaplecze sportowe po byłej szkole w Ględowie, Szkoła w Bukowie, szkoła w Stołcznie, Szkoła w Barkowie, Szkoła w Biskupnicy.

Lampy zostaną umieszczone przy szkołach i obiektach sportowych, w miejscowościach: Polnica (20 szt.),Wierzchowo Dworzec (10 szt.), Rychnowy (6 szt.), Ględowo (10 szt.), Dębnica (kompleks sportowy -15 szt.) i Bukowo (3 szt.).

W ramach projektu przeprowadzona będzie akcja edukacyjno-informacyjna dla dzieci i młodzieży korzystającej z instalacji solarnych. Przeszkolonych zostanie min. 500 osób.

Celem głównym projektu jest wzrost wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Realizacja tego projektu przyczyni się do zwiększenia wykorzystania energii słonecznej i wiatrowej na terenie miasta i gminy Człuchów, a tym samym do obniżenia wielkości emisji do powietrza substancji zanieczyszczających, powstających w wyniku wykorzystania konwencjonalnych źródeł energii, takich jak: CO2 (dwutlenku węgla), SO2 (dwutlenku siarki), CO (tlenku węgla – potocznie zwanego czadem) NOX (tlenku azotu), pyłów i sadzy. Montaż 64 lamp hybrydowych wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, a ich montaż na terenie obiektów sportowych umożliwi ich znacznie dłuższe wykorzystanie.

Planowany okres realizacji Projektu:

marzec 2011 – październik 2012

Zestawienie finansowe:

Całkowita wartość realizacji Projektu: 2 314 763, 70 zł

Poziom współfinansowania Projektu ze środków EFRR (% kosztów kwalifikowalnych): 75.00%
Kwota współfinansowania Projektu ze środków EFRR w PLN: 1 625 500,83 zł

Więcej informacji na stronie: stowarzyszenie.czluchow.pl

STOWARZYSZENIE SAMORZĄDÓW ZIEMI CZŁUCHOWSKIEJ

al. Wojska Polskiego 1, 77-300 Człuchów